Price ₹
10,000.00
| Model | Pull-Off Adhesion Tester |
| Others: | |
| Options | 10 mm, 14 mm, 50 mm circular, and 50 mm square |
| Pressurization rate | 0.1 to 1.5 MPa per second |
| Resolution | 0.01 MPa |
| Size | 360 mm long, 75 mm wide, 115 mm high |
| Weight | 4 kg with battery |
| Accuracy | ±1 percent FS |
| Dolly size | 20 mm circular by default |
| Max pull pressure | 0.7 to 24 MPa |
| Power | Rechargeable lithium battery |
Price ₹
5,000.00
/ Centilitre
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Accuracy | plus minus 1% at full scale (with master load) |
| Others: | |
| Power | 220V,Single phase,50 Hz |
| Brand | PRESTO |
| Item Code | HTTP-063-Prima |
| Load Capacity | 3 Kgf |
| Model Name/Number | HTTP-063 (Prima) |
| Size/Dimension | 1200 x 390x 640mm |
Price ₹
10,000.00
| Others: | |
| Angle Range | 60 Degree |
| Range of Scale | 300 mm |
| Scale Least count | 1 mm |
| Standard steel Ball | 7/16 Inch - 11 mm (1/32 inch~1 inch optional) |
| Test table area width | 50 mm (Glass surface) |
if you are interested, please fill the below details: