Price ₹
1,00,000.00
/ Bag
| Model | PHWBC-NXG 2.0 |
| Power | 220V |
| Phase | Single Phase |
| Others: | |
| Bottle Neck Holder | 21.74 mm |
| Heat Control | Variable through Port |
| Cut Length | 60 mm & Max. 320 mm |
| Heating Method | Kanthal Element wire |
Price ₹
0.00
| Model | Hot Wire Bottle Cutter |
| Others: | |
| Bottle Neck Holder | 21.74 mm (Other Sizes available on request) |
| Brand | PRESTO |
| Frequency | 50 Hz |
| Material | Aluminum or Stainless steel |
| Maximum Diameter of Bottle | 130 mm |
| Number of Heating wires | Standard 2 |
| Sample Cut length | Adjustable minimum 60 mm and Maximum 320 mm |
| Usage/Application | PET Bottle |
| Voltage | 220V |
Price ₹
10,000.00
| Frequency | 50 Hz |
| Voltage | 220V |
| Usage/Application | PET Bottle |
| Others: | |
| Bottle Neck Holder | 21.74 mm (Other Sizes available on request) |
| Brand | PRESTO |
| Item Code | PHWBC-NXG |
| Material | Aluminum or Stainless steel |
| Maximum Diameter of Bottle | 130 mm |
| Number of Heating wires | Standard 2 |
| Sample Cut length | Adjustable minimum 60 mm and Maximum 320 mm |
Price ₹
1,000.00
| Others: | |
| Features | Light weight |
| Item Code | PPNC-0115 |
| Maximum diameter of bottles | 28 mm |
| Maximum diameter of pipes | 40 mm |
| Model No | PPNC-0115 |
| Working Mechanism | Ratchet Mechanism |
if you are interested, please fill the below details: