Price ₹
10,000.00
| Others: | |
| Accuracy | ±1% of full scale |
| Display | Digital (LCD/LED) |
| Load capacity | Up to 50 kg (customizable options available) |
| Mounting | Rigid base with fixture for bottles and caps |
| Power supplY | 220V, 50 Hz |
| Test speed | Adjustable |
Price ₹
10,000.00
| General Details: | |
| Model | Bottle Cap Torque Tester |
| Others: | |
| Test speed | Adjustable |
| Power supply | 220V, 50 Hz |
| Mounting | Rigid base with fixture for bottles and caps |
| Load capacity | Up to 50 kg (customizable options available) |
| Display | Digital (LCD/LED) |
| Accuracy | ±1% of full scale |
Price ₹
10,000.00
| General Details: | |
| Model | bottle torque tester |
| Material | Mild Steel |
| Others: | |
| Accuracy | +-0.5 lb-Inch (with master weight) |
| Brand | PRESTO |
| Dimension | 305 x 355 x 350 mm |
| Display | Digital (LED) 7 Segment Display |
| Least Count | 0.1 lb-inch |
Price ₹
10,000.00
| General Details: | |
| Model | Motorized Torque Tester |
| Material | Mild Steel |
| Others: | |
| Power | 220V, Single Phase, 50Hz |
| Model Name/Number | PTT - 0102 (Pluto) |
| Display Type | Digital |
| Brand | PRESTO |
| Automation Grade | Automatic |
Price ₹
10,000.00
| General Details: | |
| Model | Torque Tester Digital |
| Material | Mild Steel |
| Others: | |
| Accuracy | +-0.5 lb-Inch (with master weight) |
| Brand | PRESTO |
| Dimension | 305 x 355 x 350 mm |
| Display | Digital (LED) 7 Segment Display |
| Least Count | 0.1 lb-inch |
Price ₹
10,000.00
| General Details: | |
| Model | Torque Tester For Bottle Caps |
| Material | Mild Steel |
| Others: | |
| Accuracy | +-0.5 lb-Inch (with master weight) |
| Brand | PRESTO |
| Dimension | 305 x 355 x 350 mm |
| Display | Digital (LED) 7 Segment Display |
| Least Count | 0.1 lb-inch |
Price ₹
10,000.00
| General Details: | |
| Model | Torque Tester For Bottles |
| Material | Mild Steel |
| Others: | |
| Accuracy | +-0.5 lb-Inch (with master weight) |
| Brand | PRESTO |
| Dimension | 305 x 355 x 350 mm |
| Display | Digital (LED) 7 Segment Display |
| Least Count | 0.1 lb-inch |
Price ₹
10,000.00
| General Details: | |
| Model | Torque Tester Motorised |
| Material | Mild Steel |
| Others: | |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | PRESTO |
| Display Type | Digital |
| Model Name/Number | PTT - 0102 (Pluto) |
| Power | 220V, Single Phase, 50Hz |
Price ₹
10,000.00
| General Details: | |
| Material | Mild Steel |
| Others: | |
| Calibration Kit | Inbuilt Calibration Fixtures With 10 & 20 Lbs Weights |
| Country of Origin | Made in India |
| Dimensions | 350 x 436 x 360 mm |
| Display | HMI TFT Screen 4.3 Inch |
| Least Count | 0.01 lb- inch |
| Power | 220V |
| Safety | Yes (Over Load Protection) |
if you are interested, please fill the below details: