Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | Accelerated Weathering Chamber |
| Others: | |
| Brand | PRESTO |
| Chamber Temperature Least Count | 0.1 degree C |
| Chamber Temperature Range | plus minus 5 degree C to 80 degree C |
| Chamber Temperature Repeatability | plus minus 2 degree C |
| Display | HMI Based touch screen |
| Rated life of lamp | 1600 hr |
| Speed of sample rotating frame | 3.7 rpm |
| Timer Range Spray Period | 1 to 99999 min |
| Timer Range Test Temperature | 1 to 99999 hr |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | Accelerated Weathering Tester |
| Others: | |
| Brand | Presto |
| Country of Origin | Made in India |
| Display Type | Touch Screen |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Light Source Type | UV |
| Material | Mild Steel |
| Model | PSPL |
| Power Source | Electric |
| Stability of Temperature | +-2 Degree C |
| Temperature Range | 10-60 degree c |
| Use for | Industrial & Laboratory |
| Voltage | 220 V |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | UV Accelerated Aging Chamber |
| Others: | |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Ageing Type | UV Ageing |
| Air Circulation | Forced Air |
| Capacity | 150 liters |
| Control Accuracy | 2.0C |
| Controller Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Solid Door |
| Internal Volume | 120-150 L |
| Material | MS |
| Material | SS |
| Power | 200W |
| Specimen Rotation | Fixed Racks |
| Stability of Temperature: | +-2 Degreec |
| Temperature Range | RT + 10-70 Degreec |
| Voltage | 220 Volts |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | UV Accelerated Weathering Tester |
| Others: | |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Ageing Type | UV Ageing |
| Air Circulation | Forced Air |
| Capacity | 150 liters |
| Control Accuracy | 2.0C |
| Controller Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Solid Door |
| Internal Volume | 120-150 L |
| Material | MS |
| Material | SS |
| Power | 200W |
| Specimen Rotation | Fixed Racks |
| Stability of Temperature: | +-2 Degreec |
| Temperature Range | RT + 10-70 Degreec |
| Voltage | 220 Volts |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | UV Environmental Test Chamber |
| Others: | |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Ageing Type | UV Ageing |
| Air Circulation | Forced Air |
| Capacity | 150 liters |
| Control Accuracy | 2.0C |
| Controller Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Solid Door |
| Internal Volume | 120-150 L |
| Material | MS |
| Material | SS |
| Power | 200W |
| Specimen Rotation | Fixed Racks |
| Stability of Temperature: | +-2 Degreec |
| Temperature Range | RT + 10-70 Degreec |
| Voltage | 220 Volts |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | UV Light Accelerated Weathering Tester |
| Others: | |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Ageing Type | UV Ageing |
| Air Circulation | Forced Air |
| Capacity | 150 liters |
| Control Accuracy | 2.0C |
| Controller Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Solid Door |
| Internal Volume | 120-150 L |
| Material | MS |
| Material | SS |
| Power | 200W |
| Specimen Rotation | Fixed Racks |
| Stability of Temperature: | +-2 Degreec |
| Temperature Range | RT + 10-70 Degreec |
| Voltage | 220 Volts |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | UV Light Test Chamber |
| Others: | |
| Controller Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Solid Door |
| Internal Volume | 120-150 L |
| Material | MS |
| Material | SS |
| Power | 200W |
| Specimen Rotation | Fixed Racks |
| Stability of Temperature: | +-2 Degreec |
| Temperature Range | RT + 10-70 Degreec |
| Voltage | 220 Volts |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Ageing Type | UV Ageing |
| Air Circulation | Forced Air |
| Capacity | 150 liters |
| Control Accuracy | 2.0C |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | UV Light Weathering Tester |
| Others: | |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Ageing Type | UV Ageing |
| Air Circulation | Forced Air |
| Capacity | 150 liters |
| Control Accuracy | 2.0C |
| Controller Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Solid Door |
| Internal Volume | 120-150 L |
| Material | MS |
| Material | SS |
| Power | 200W |
| Specimen Rotation | Fixed Racks |
| Stability of Temperature: | +-2 Degreec |
| Temperature Range | RT + 10-70 Degreec |
| Voltage | 220 Volts |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | UV Test Chamber |
| Others: | |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Ageing Type | UV Ageing |
| Air Circulation | Forced Air |
| Capacity | 150 liters |
| Control Accuracy | 2.0C |
| Controller Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Solid Door |
| Internal Volume | 120-150 L |
| Material | MS |
| Material | SS |
| Power | 200W |
| Specimen Rotation | Fixed Racks |
| Stability of Temperature: | +-2 Degreec |
| Temperature Range | RT + 10-70 Degreec |
| Voltage | 220 Volts |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | UV Test Machine |
| Others: | |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Ageing Type | UV Ageing |
| Air Circulation | Forced Air |
| Capacity | 150 liters |
| Control Accuracy | 2.0C |
| Controller Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Solid Door |
| Internal Volume | 120-150 L |
| Material | MS |
| Material | SS |
| Power | 200W |
| Specimen Rotation | Fixed Racks |
| Stability of Temperature: | +-2 Degreec |
| Temperature Range | RT + 10-70 Degreec |
| Voltage | 220 Volts |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | UV Weathering Chamber |
| Others: | |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Ageing Type | UV Ageing |
| Air Circulation | Forced Air |
| Capacity | 150 liters |
| Control Accuracy | 2.0C |
| Controller Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Solid Door |
| Internal Volume | 120-150 L |
| Material | MS |
| Material | SS |
| Power | 200W |
| Specimen Rotation | Fixed Racks |
| Stability of Temperature: | +-2 Degreec |
| Temperature Range | RT + 10-70 Degreec |
| Voltage | 220 Volts |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | UV Weathering Test Chamber |
| Others: | |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Ageing Type | UV Ageing |
| Air Circulation | Forced Air |
| Capacity | 150 liters |
| Control Accuracy | 2.0C |
| Controller Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Solid Door |
| Internal Volume | 120-150 L |
| Material | MS |
| Material | SS |
| Power | 200W |
| Specimen Rotation | Fixed Racks |
| Stability of Temperature: | +-2 Degreec |
| Temperature Range | RT + 10-70 Degreec |
| Voltage | 220 Volts |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | UV Weathering Tester |
| Others: | |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Ageing Type | UV Ageing |
| Air Circulation | Forced Air |
| Capacity | 150 liters |
| Control Accuracy | 2.0C |
| Controller Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Solid Door |
| Internal Volume | 120-150 L |
| Material | MS |
| Material | SS |
| Power | 200W |
| Specimen Rotation | Fixed Racks |
| Stability of Temperature: | +-2 Degreec |
| Temperature Range | RT + 10-70 Degreec |
| Voltage | 220 Volts |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | UV Test Chamber ASTM G154 |
| Others: | |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Ageing Type | UV Ageing |
| Air Circulation | Forced Air |
| Capacity | 150 liters |
| Control Accuracy | 2.0C |
| Controller Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Solid Door |
| Internal Volume | 120-150 L |
| Material | MS |
| Material | SS |
| Power | 200W |
| Specimen Rotation | Fixed Racks |
| Stability of Temperature: | +-2 Degreec |
| Temperature Range | RT + 10-70 Degreec |
| Voltage | 220 Volts |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | UV Accelerated Aging Test Machine |
| Others: | |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Ageing Type | UV Ageing |
| Air Circulation | Forced Air |
| Capacity | 150 liters |
| Control Accuracy | 2.0C |
| Controller Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Solid Door |
| Internal Volume | 120-150 L |
| Material | MS |
| Material | SS |
| Power | 200W |
| Specimen Rotation | Fixed Racks |
| Stability of Temperature: | +-2 Degreec |
| Temperature Range | RT + 10-70 Degreec |
| Voltage | 220 Volts |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | UV Test Equipment For Packaging Materials |
| Others: | |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Ageing Type | UV Ageing |
| Air Circulation | Forced Air |
| Capacity | 150 liters |
| Control Accuracy | 2.0C |
| Controller Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Solid Door |
| Internal Volume | 120-150 L |
| Material | MS |
| Material | SS |
| Power | 200W |
| Specimen Rotation | Fixed Racks |
| Stability of Temperature: | +-2 Degreec |
| Temperature Range | RT + 10-70 Degreec |
| Voltage | 220 Volts |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | Weathering Chamber |
| Others: | |
| Brand | PRESTO |
| Chamber Temperature Least Count | 0.1 degree C |
| Chamber Temperature Range | plus minus 5 degree C to 80 degree C |
| Chamber Temperature Repeatability | plus minus 2 degree C |
| Display | HMI Based touch screen |
| Rated life of lamp | 1600 hr |
| Speed of sample rotating frame | 3.7 rpm |
| Timer Range Spray Period | 1 to 99999 min |
| Timer Range Test Temperature | 1 to 99999 hr |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | ?Environmental Test Chamber For UV Aging |
| Others: | |
| Brand | PRESTO |
| Chamber Temperature Least Count | 0.1 degree C |
| Chamber Temperature Range | plus minus 5 degree C to 80 degree C |
| Chamber Temperature Repeatability | plus minus 2 degree C |
| Display | HMI Based touch screen |
| Rated life of lamp | 1600 hr |
| Speed of sample rotating frame | 3.7 rpm |
| Timer Range Spray Period | 1 to 99999 min |
| Timer Range Test Temperature | 1 to 99999 hr |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | weathering tester |
| Others: | |
| Model | PSPL |
| Brand | Presto |
| Country of Origin | Made in India |
| Display Type | Touch Screen |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Humidity Range | 0-95 % rh |
| Light Source Type | UV |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Electric |
| Stability of Temperature | +-2 Degree C |
| Temperature Range | 10-60 degree c |
| Use for | Industrial & Laboratory |
| Voltage | 220 V |
| Weight | 150 kg |
Price ₹
5,00,000.00
| General Details: | |
| Model | ?Weathering Test Machine |
| Others: | |
| Model | PSPL |
| Brand | Presto |
| Country of Origin | Made in India |
| Display Type | Touch Screen |
| Frequency | 50-60 Hz |
| Humidity Range | 0-95 % rh |
| Light Source Type | UV |
| Material | Mild Steel |
| Power Source | Electric |
| Stability of Temperature | +-2 Degree C |
| Temperature Range | 10-60 degree c |
| Use for | Industrial & Laboratory |
| Voltage | 220 V |
| Weight | 150 kg |
Price ₹
25,000.00
| Others: | |
| Brand | PRESTO |
| Display | HMI Based touchscreen 7inch TFT LCD Colour screen |
| Interior of cabinet | Stainless steel SUS 304 material |
| Irradiance Range | 0.1 W per m2 to 1.0 W per m2 |
| Item Code | PSPL-855 |
| Lamp Detail | 40 W x 8 pieces The normal use-life is 2,000 hours |
| Light Source | UV -A wave length 40 nm or UV -B wave length 313 nm |
| Temperature Range | Black Panel temperature BPT RT plus 10 degree to 10 degree |
| Temperature Stability | plus minus 2 degree C |
if you are interested, please fill the below details: