Price ₹
50,000.00
| Power | 200W |
| Material | MS |
| Model | UV Accelerated Aging Chamber |
| Others: | |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Ageing Type | UV Ageing |
| Air Circulation | Forced Air |
| Capacity | 150 liters |
| Control Accuracy | 2.0C |
| Controller Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Solid Door |
| Internal Volume | 120-150 L |
| Material | SS |
| Specimen Rotation | Fixed Racks |
| Stability of Temperature: | +-2 Degreec |
| Temperature Range | RT + 10-70 Degreec |
| Voltage | 220 Volts |
Price ₹
50,000.00
| Power | 200W |
| Material | MS |
| Model | UV Accelerated Aging Test Machine |
| Others: | |
| Inner Chamber Material | SS 304 |
| Ageing Type | UV Ageing |
| Air Circulation | Forced Air |
| Capacity | 150 liters |
| Control Accuracy | 2.0C |
| Controller Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Door Type | Solid Door |
| Internal Volume | 120-150 L |
| Material | SS |
| Specimen Rotation | Fixed Racks |
| Stability of Temperature: | +-2 Degreec |
| Temperature Range | RT + 10-70 Degreec |
| Voltage | 220 Volts |
Price ₹
50,000.00
| Model | ?Environmental Test Chamber For UV Aging |
| Others: | |
| Brand | PRESTO |
| Chamber Temperature Least Count | 0.1 degree C |
| Chamber Temperature Range | plus minus 5 degree C to 80 degree C |
| Chamber Temperature Repeatability | plus minus 2 degree C |
| Display | HMI Based touch screen |
| Rated life of lamp | 1600 hr |
| Speed of sample rotating frame | 3.7 rpm |
| Timer Range Spray Period | 1 to 99999 min |
| Timer Range Test Temperature | 1 to 99999 hr |
if you are interested, please fill the below details: