Price ₹
50,000.00
| General Details: | |
| Model | Tensile Compression Tester |
| Material | Mild Steel |
| Capacity | 10 ton |
| Voltage | 220V |
| Others: | |
| Brand | Presto |
| Color | Havel Gray & Blue |
| Control Mode | LCD Display |
| Country of Origin | Made in India |
| Frequency | 50 Hz |
| Phase | Single / Three phase |
| Power Supply | 220V |
| Usage/Application | Industrial & Laboratory |
Price ₹
95,000.00
| General Details: | |
| Model | Tensile Strength Machine |
| Others: | |
| Country of Origin | Made in India |
| Accuracy | +- 1% |
| Capacity | 100 kN |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | TTM-S |
| Speed (mm/min) | 100 mm/min and 200 mm/min |
| Voltage (V) | 220 |
| Weight (Kg) | 10 ton |
Price ₹
95,000.00
| General Details: | |
| Model | Tensile Strength Tester |
| Others: | |
| Accuracy | +- 1% |
| Capacity | 100 kN |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | TTM-S |
| Speed (mm/min) | 100 mm/min and 200 mm/min |
| Voltage (V) | 220 |
| Weight (Kg) | 10 ton |
Price ₹
95,000.00
| General Details: | |
| Model | Tensile Strength Tester Manufacturer |
| Others: | |
| Accuracy | +- 1% |
| Capacity | 100 kN |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | TTM-S |
| Speed (mm/min) | 100 mm/min and 200 mm/min |
| Voltage (V) | 220 |
| Weight (Kg) | 10 ton |
Price ₹
95,000.00
| General Details: | |
| Model | Tensile Strength Tester Supplier |
| Others: | |
| Accuracy | +- 1% |
| Capacity | 100 kN |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | TTM-S |
| Speed (mm/min) | 100 mm/min and 200 mm/min |
| Voltage (V) | 220 |
| Weight (Kg) | 10 ton |
Price ₹
95,000.00
| General Details: | |
| Model | Tensile Strength Testing Machine |
| Others: | |
| Accuracy | +- 1% |
| Capacity | 100 kN |
| Country of Origin | Made in India |
| Material | Mild Steel |
| Model Name/Number | TTM-S |
| Speed (mm/min) | 100 mm/min and 200 mm/min |
| Voltage (V) | 220 |
| Weight (Kg) | 10 ton |
if you are interested, please fill the below details: