Price ₹
20,000.00
| General Details: | |
| Resolution | 0.1 um |
| Accuracy | 1 % of reading |
| Measuring Range | 0 - 1250 um |
| Usage/Application | To measuring the coating thickness. |
| Others: | |
| Brand | PRESTO |
| Calibration and Risk | Flexible lead Measuring Probes set of 5 Calibration Foils and Zero Disks. |
| Delivery Time | Instant delivery |
| Display | Digital (LCD) |
| Least Count | 0.4mm |
| Method | Based On Eddy Current Measurement |
| Recommended Order Quantity | 1 |
| Minium Substrate | 10 X 10 mm |
| Model Name / Number | TCT - F01 |
| Relative Humidity | <85% |
| Size | 102mm X 66mm X 24mm |
| Supplied | In An Industrial Carrying Case |
| Type | F |
Price ₹
1,000.00
| General Details: | |
| Measuring Range | 0-1250 Microns |
| Others: | |
| Country of Origin | Made in India |
| measurement method | Based on Eddy current measurement method |
| Model Name / Number | TCT - NF01 |
| Power Supply | 2 X AA batteries |
| Size | 102mm X 66mm X 24mm |
| Thinnest Substrate | 0.4 mm |
| Type | NF |
| Weight | 99 g |
Price ₹
1,000.00
| General Details: | |
| Accuracy | +-2.5 Microns |
| Measuring Range | 0-1250 Microns |
| Others: | |
| Brand | PRESTO |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name / Number | TCT - FNF01 |
| Reading | Auto-Hold reading on the display |
| Type | NF |
if you are interested, please fill the below details: