Price ₹
2,00,000.00
₹2,00,000.00
| General Details: | |
| Capacity | 20 kgf - 10,000 kgf |
| Phase | Single / Three phase |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220V |
| Accuracy | +- 2% at Full Load (with master load) |
| Usage/Application | Laboratory |
| Frequency | 50 Hz |
| Others: | |
| Brand | Presto Stantest Private Limited |
| Country of Origin | Made in India |
| Delivery Time | 4-6 weeks |
| Displacement Resolution | Graphical with test data output through Inbuilt Software |
| Display Type | Digital |
| Distance Between Grip | Min 25mm and Max. 700mm |
| Driving Method | Variable Frequency AC Drive |
| Elongation Scale Count | Peak Load |
| Force | KGF |
| Load Measuring Accuracy | +- 2% |
| Machine Type | Fully computerised |
| Maximum Load | 10000 KGF |
| Recommended Order Quantity | 1 |
| Model Name/Number | Zeus Ultimo 3.0 |
| Number Of Columns | Twin column rugged structure |
| Number Of Load Cells | Optional |
| Operating Mode | Automatic |
| Power Source | 220V |
| Service Location | PAN India |
| Size | 1325 x 650 x 1550 mm |
| Speed | 50-500 mm/min *Optional through computer software |
| Surface Treatment | Powder coated Havel Gray & Blue combination finish and bright chrome / zinc plating for corrosion re |
| Warranty | 1 year |
Order the Universal Testing Machine Computerized for application-ready performance and dependable commercial use. Enquire now to get product details and the best deal from a trusted supplier.
Price ₹
10,00,000.00
₹10,00,000.00
Price ₹
10,000.00
₹10,000.00
| GST | 06AAACP9778K1ZR |
| Year of Establishment | 2017 |
| Number of Employees | 201 - 500 |
| Turnover | 1000+ |
| Legal Status | Private Limited Company |
if you are interested, please fill the below details: