Price ₹
95,001.00
₹95,001.00
| General Details: | |
| model | Scuff Resistance Tester |
| Others: | |
| Application | Flexible Pack |
| Application | Printed Carton |
| Application | Ink Coating |
| Application | Labels |
| Application | Printed Film |
| Brand | Presto |
| Construction | Table Top |
| Country of Origin | Made in India |
| Cycle Counter Range | 0-999 |
| Display Type | Digital |
| Frequency | 50 Hz |
| Opening In Lower Clamp | 120 +- 2 mm |
| Power Supply | 230 V AC |
| Rotational Speed | 60 rpm +- 2 rpm |
| Rub Speed | 60 cpm |
| Standard | ASTM D5264 |
| Standard | BS 3110 |
| Standard | TAPPI T830 |
| Test Head Diameter | 50 mm |
Price ₹
10,00,000.00
₹10,00,000.00
Price ₹
10,000.00
₹10,000.00
| GST | 06AAACP9778K1ZR |
| Year of Establishment | 2017 |
| Number of Employees | 201 - 500 |
| Turnover | 1000+ |
| Legal Status | Private Limited Company |
if you are interested, please fill the below details: