Price ₹
15,000.00
₹15,000.00
| General Details: | |
| Mobility | Portable |
| Wavelength Range | 700 nm |
| Others: | |
| Brand | PRESTO |
| Data Output Port | USB |
| Data Storage | Standard 2000 Pcs |
| Detector | 256 Image Element Double Array CMOS Image Sensor |
| Dimensions | 184 X 77 X 105mm |
| Display | 3.5-inch TFT color LCD |
| Grating | Concave Grating |
| Integrating Sphere Size | 48mm |
| Language | English |
| Measuring Time | 2.6s |
| Model No / Item Code | TP 3100 |
| Operating Temperature | 0-40 Degree C |
| Power | Li-ion battery. 5000 times within 8 hours |
| Weight | 600g |
Order the Portable Spectrophotometer TP 3100, 700 nm for application-ready performance and dependable commercial use. Enquire now to get product details and the best deal from a trusted supplier.
Price ₹
10,00,000.00
₹10,00,000.00
Price ₹
10,000.00
₹10,000.00
| GST | 06AAACP9778K1ZR |
| Year of Establishment | 2017 |
| Number of Employees | 201 - 500 |
| Turnover | 1000+ |
| Legal Status | Private Limited Company |
if you are interested, please fill the below details: