Price ₹
60,000.00
₹60,000.00
| Model | Plastic Testing Instruments |
| Others: | |
| Load Range | 2.16–21.6 kg |
| Accuracy | +-1 Degree C |
| Automation Grade | Automatic |
| Barrel Temperature Range | 0-400 |
| Brand | PRESTO |
| Control Type | Digital |
| Display Type | Digital |
| Material | Mild Steel |
| Phase | Single Phase |
| Power Supply | 230 V AC |
| Power | 220V, Single Phase, 50 Hz |
| Standard | ASTM D1238 |
| Temperature Accuracy | 0.1 C |
| Temperature Range | Ambient to 400 Degree C |
| Usage/Application | Plastic |
Price ₹
10,00,000.00
₹10,00,000.00
Price ₹
10,000.00
₹10,000.00
| GST | 06AAACP9778K1ZR |
| Year of Establishment | 2017 |
| Number of Employees | 201 - 500 |
| Turnover | 1000+ |
| Legal Status | Private Limited Company |
if you are interested, please fill the below details: