Price ₹
90,000.00
₹90,000.00
| Model | Peel Tester |
| Others: | |
| Accuracy | +-1% at full load (with master load) |
| Automation Grade | Automatic |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Data Output | USB |
| Display | Digital LCD Display |
| Grip Separation Speed | 50 mm/min |
| Least Count/Resolution | 0.002 Kgf |
| Load Cell Capacity | 20Kgf |
| Max Sample Width | 50 mm |
| Peak Hold | Yes |
| Peel Angle | 90 & 180 Deg. C. |
| Peel Load Range | 20 kgf |
| Power Supply | 230 V AC |
| Test Speed | 300 mm/min+- 5% |
Price ₹
10,00,000.00
₹10,00,000.00
Price ₹
10,000.00
₹10,000.00
| GST | 06AAACP9778K1ZR |
| Year of Establishment | 2017 |
| Number of Employees | 201 - 500 |
| Turnover | 1000+ |
| Legal Status | Private Limited Company |
if you are interested, please fill the below details: