Price ₹
90,000.00
₹90,000.00
| Model | Peel Bond Tester |
| Others: | |
| Peak Hold | Yes |
| Peel Angle | 90 & 180 Degree |
| Accuracy | +-1% at full load (with master load) |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | Presto |
| Color | Havel Gray & Blue |
| Control Type | Digital |
| Country of Origin | Made in India |
| Data Output | USB |
| Dimensions | 600 x 524 x 1216 mm |
| Grip Separation Speed | 50 mm/min |
| Load Cell Capacity | 20Kgf |
| Material | Mild Steel |
| Max Sample Width | 50 mm |
| Model No. | PPSS-2020 S |
| Peel Load Range | 0-50 N |
| Power Supply | 230 V AC |
| Test Method | Peel Test Method |
Price ₹
10,00,000.00
₹10,00,000.00
Price ₹
10,000.00
₹10,000.00
| GST | 06AAACP9778K1ZR |
| Year of Establishment | 2017 |
| Number of Employees | 201 - 500 |
| Turnover | 1000+ |
| Legal Status | Private Limited Company |
if you are interested, please fill the below details: