Price ₹
80,000.00
₹80,000.00
| General Details: | |
| model | Hydraulic Bursting Strength Teste |
| Others: | |
| Power Supply | 230 V AC |
| Brand | Presto |
| Bursting Range | 0-40 kg/cm |
| Clamping Type | Pneumatic |
| Country of Origin | Made in India |
| Data Output | USB |
| Display Type | Digital |
| Hydraulic Fluid | Glycerin |
| Least Count | 0.1 kg/cm |
| Least Count/Resolution | 0.1Kg/cm2 |
| Overall Dimensions (L*W*H) | 540x 600x 450 mm |
| Pressure Range | 0.5 Kg / cm to 38 Kg / cm |
| Standard | ASTM D3786 |
| Standard | TAPPI T403 |
| Standard | IS 1060 |
| Test Area | 540x 600x 450 mm |
| Test Material | Carton Board |
| Test Material | Corrugated Board |
| Test Material | Paper |
| Test Material | Paper Board |
Price ₹
10,00,000.00
₹10,00,000.00
Price ₹
10,000.00
₹10,000.00
| GST | 06AAACP9778K1ZR |
| Year of Establishment | 2017 |
| Number of Employees | 201 - 500 |
| Turnover | 1000+ |
| Legal Status | Private Limited Company |
if you are interested, please fill the below details: