Price ₹
95,000.00
₹95,000.00
| General Details: | |
| Model | ECT Tester |
| Others: | |
| Accuracy | Plus Minus 2 % at full load (with master load) |
| Automation Grade | Automatic |
| Brand | PRESTO |
| Construction | Floor Model |
| Dimension | 600 x 500 x 863 mm |
| Display | LED Digital Graphical |
| Display Type | Digital |
| Fixture Included | ECT Fixture |
| Fixture Included | FCT Fixture |
| Fixture Included | RCT Fixture |
| Frequency | 50 Hz |
| Load Cell Capacity | 100 Kgf |
| Power Supply | 230 V AC |
| Standard | TAPPI T822 |
| Standard | ISO 12192 |
| Test Type | Flat Crush |
| Test Type | Edge Crush |
| Test Type | RCT+ECT+FCT |
| Test Type | Ring Crush |
| Voltage | 220V |
Price ₹
10,00,000.00
₹10,00,000.00
Price ₹
10,000.00
₹10,000.00
| GST | 06AAACP9778K1ZR |
| Year of Establishment | 2017 |
| Number of Employees | 201 - 500 |
| Turnover | 1000+ |
| Legal Status | Private Limited Company |
if you are interested, please fill the below details: