Price ₹
10,000.00
₹10,000.00
| General Details: | |
| Model | Crush Tester For Cartons |
| Others: | |
| Accuracy | ±2% at full load (with master load) |
| Dimensions | 600x500x863 mm |
| Display | LED (Digital) |
| Finish | Powder coated Havel Gray & Blue combination finish and bright chrome / zinc plating for corrosion resistant finish |
| Least Count/Resolution | 0.01 Kgf |
| Load CellCapacity | 100 Kgf |
| Material | Mild Steel |
| Power | 220V, Single phase, 50 Hz |
| Safety Switch | Upward & Downward Limit Switches |
| Test Speed | 12.5± 2.5 mm/min |
Price ₹
10,00,000.00
₹10,00,000.00
Price ₹
10,000.00
₹10,000.00
| GST | 06AAACP9778K1ZR |
| Year of Establishment | 2017 |
| Number of Employees | 201 - 500 |
| Turnover | 1000+ |
| Legal Status | Private Limited Company |
if you are interested, please fill the below details: