Price ₹
75,000.00
₹75,000.00
/ Centilitre
| General Details: | |
| Material | Mild Steel |
| Power | 220V, Single phase, 50 Hz |
| Others: | |
| Brand | PRESTO |
| Dimensions | 500 x 600 x 443 mm |
| Display Type | Pneumatic Burst Genie 4.0 Computerized |
| Capacity | 40 kg/cm* |
| Accuracy | ± 1% within 10% to 90% of entire range as per IS : 1828 with master gauge |
| Pressure Sensor | Pressure Transducer |
| Test fluid | Glycerin about 98% purified (lab grade) |
Order the Bursting Strength Tester –Pneumatic Burst Genie 4.0 Computerized for application-ready performance and dependable commercial use. Enquire now to get product details and the best deal from a trusted supplier.
Price ₹
10,00,000.00
₹10,00,000.00
Price ₹
10,000.00
₹10,000.00
| GST | 06AAACP9778K1ZR |
| Year of Establishment | 2017 |
| Number of Employees | 201 - 500 |
| Turnover | 1000+ |
| Legal Status | Private Limited Company |
if you are interested, please fill the below details: