Price ₹
80,000.00
₹80,000.00
| General Details: | |
| model | Burst Testing Machine |
| Others: | |
| Brand | PRESTO |
| Display | LED (Digital) & Graphical |
| Hydraulic Fluid | Glycerin |
| Lease Count | 0.1 Kg/cm2 |
| Bursting Range | 0-40 kg/cm² |
| Capacity | 40 kg/cm2 |
| Clamping Type | Pneumatic |
| Dimensions | 540 x 600 x 450 mm |
| Display Type | Digital |
| Least Count | 0.1 kg/cm² |
| Material | Mild Steel |
| Power Supply | 230 V AC |
| Rate Of Fluid Displacement | 95 cc/minute |
| Standard | ASTM D3786, TAPPI T403 |
| Test Material | Paper, Carton Board, Paper Board, Corrugated Board |
Price ₹
10,00,000.00
₹10,00,000.00
Price ₹
10,000.00
₹10,000.00
| GST | 06AAACP9778K1ZR |
| Year of Establishment | 2017 |
| Number of Employees | 201 - 500 |
| Turnover | 1000+ |
| Legal Status | Private Limited Company |
if you are interested, please fill the below details: