Price ₹
90,000.00
₹90,000.00
| General Details: | |
| model | Bond Strength Tester |
| Others: | |
| Accuracy | ± 2% at full load (with master load) |
| Dimensions | 600x500x1120 mm |
| Display | LED (Digital) 7 segment |
| Finish | Powder coated Havel Gray & Blue combination finish and bright chrome / zinc plating for corrosion resistant finish |
| Grip Separation | Min. 25 mm & Max. 300 mm |
| Least Count/Resolution | 0.020 Kgf |
| Load Cell Capacity | 20Kgf |
| Material | Mild Steel |
| Memory | After perform the test max. value save in memory |
| Power | 220V , Single phase, 50 Hz |
| Safety Switch | Y es |
| Test Speed | 300 mm/min± 5% |
Price ₹
10,00,000.00
₹10,00,000.00
Price ₹
10,000.00
₹10,000.00
| GST | 06AAACP9778K1ZR |
| Year of Establishment | 2017 |
| Number of Employees | 201 - 500 |
| Turnover | 1000+ |
| Legal Status | Private Limited Company |
if you are interested, please fill the below details: