Price ₹
1,000.00
/ Bag
| General Details: | |
| model | PTM 2020 |
| Accuracy | Moisture Range for Paper: 4%- 18% |
| Display Type | Digital LCD display |
| Usage/Application | Data storage: max 300 readings (100 per paper type) |
Price ₹
40,000.00
| General Details: | |
| model | Moisture Meter |
| Others: | |
| Paper Type | Paper & Paper Board |
| Battery Saving mode | Auto Power off |
| Battery Type | Compact 9V Alkaline |
| Brand | PRESTO |
| Country Of Origin | India |
| Display Type | LCD |
| Moisture Range | Range for Paper: 4%- 18% |
| Moisture Resolution | 0.1% |
| Operation Type | Handheld |
| Paper Type | Board |
| Paper Type | Carton |
| Power Source | Battery |
| Sensor Type | Pin |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 1 Year |
Price ₹
40,000.00
| General Details: | |
| model | Paper Moisture Meter |
| Others: | |
| Paper Type | Paper & Paper Board |
| Battery Saving mode | Auto Power off |
| Battery Type | Compact 9V Alkaline |
| Brand | PRESTO |
| Country Of Origin | India |
| Display Type | LCD |
| Moisture Range | Range for Paper: 4%- 18% |
| Moisture Resolution | 0.1% |
| Operation Type | Handheld |
| Paper Type | Board |
| Paper Type | Carton |
| Power Source | Battery |
| Sensor Type | Pin |
| Usage/Application | Industrial |
| Warranty | 1 Year |
Price ₹
10,000.00
| General Details: | |
| Usage/Application | Paper and packaging |
| Others: | |
| Brand | PRESTO |
| Item Code | M-95 |
| Maximum Capacity | 95 g |
| Model Name/Number | M90 |
| Pan Size | 3.5 in per 90 mm |
| Power | 120 or 240 VAC 50 per 60 Hz |
| Size/Dimension | 8.3 x 7.7 x 14.0 in. per 211 x 180 x 355 mm |
| Temperature Range | 40 to 200 degree C |
| Weight | 11.5 lb per 5.23 kg |
if you are interested, please fill the below details: