Price ₹
1,50,000.00
| General Details: | |
| Model | Conditioning Chamber |
| Others: | |
| Usage/Application | Industrial and Laboratory |
| Brand | PRESTO |
| Capacity | 150 litres |
| Chamber | Conditioning Chamber |
| Country of Origin | Made in India |
| Display | LED (Digital) |
| Display Type | LED Digital |
| Features | Auto stop feature to stop machine at set time |
| Frequency | 50 Hz |
| Humidity Range | Upto 95% RH |
| Inner Chamber Size (LxWxH mm) | 455 x 455 x 710 mm |
| Material | Mild Steel (Outer Body) & Stainless Steel (Inner Body) |
| Model Name/Number | PCC-800 |
| No of Tray | 2 |
| Phase | Single Phase |
| Power | 15A, 220V, Single Phase, 50 Hz |
| Spec. | Digital temp. & humidity control |
| Temperature Range | 15 Degree C to 60 Degree C |
| Timer | Digital preset timer |
| Voltage | 220 V |
if you are interested, please fill the below details: